Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Dekiel na studzienkę

Dekiel na studzienkę

Studnia, bez względu na to, czy kanalizacyjna, czy też jakakolwiek inna, powinna być odpowiednio zabezpieczona specjalnie do tego przeznaczoną pokrywą. Zadaniem pokrywy jest przede wszystkim ochrona ludzi i zwierząt przed wpadnięciem do studni. Oprócz bezpieczeństwa, zapewnia ona także prawidłowe funkcjonowanie oraz łatwy dostęp w przypadku konieczności dojścia do źródła. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią pokrywę do studni.

Pokrywa na studnię – właściwości

Kanalizacja jest niezwykle ważnym elementem hydrotechnicznym, bez którego w dzisiejszych czasach trudno się obyć. By jednak można było korzystać z niej bezpiecznie a jej funkcjonalność mogła być niezakłócona, zarówno kanał ściekowy jak i studzienki powinny być wykonane solidnie, a równocześnie odpowiednio zabezpieczone. Ważne jest także to, by w przypadku nagłej naprawy lub rutynowej kontroli i konserwacji dostęp do studni był łatwo dostępny dla osób do tego upoważnionych.

Priorytetem podczas wykonywania studni powinna być przede wszystkim ogromna wytrzymałość oraz trwałość z uwagi na to, iż wymiana jakiejkolwiek instalacji wodno-kanalizacyjnej wiąże się z wielkimi kosztami oraz czasem. Najpowszechniejsze są studzienki betonowe, gdyż wykonane są z solidnego materiału, jednak w ostatnim czasie coraz bardziej zyskują na popularności kanały wykonywane z tworzyw sztucznych. Równie ważne jest to, by otwór studzienki był odpowiednio zabezpieczony pokrywą – najczęściej do tego celu wybierany jest dekiel na studzienkę. Głównie do tego celu używa się dekli żeliwnych oraz betonowych, coraz częściej jako takie rozwiązanie wybierane są pokrywy z tworzywa sztucznego.

Dekiel na studzienkę – za co odpowiada?

Dekiel na studzienkę pełni kilka niezwykle ważnych funkcji, do których zalicza się:

  • zapewnienie dostępu do znajdujących się w studni mechanizmów, a także, by jej kontrola oraz konserwacja przebiegały w prosty sposób
  • zapewnia niezbędną szczelność, która jest zasadnicza zwłaszcza w studzienkach wodomierzowych
  • zabezpiecza właz studzienki

Podczas wyboru zabezpieczenia jakiejkolwiek studzienki, niezwykle ważna jest przede wszystkim rozwaga. Należy wybrać odpowiedni, trwały materiał, by właz został odpowiednio i trwale zabezpieczony. By dokonać najlepszego z możliwych wyborów, należy sprawdzić oferty wiodących producentów oraz dostosować oferowane produkty do własnych potrzeb, najlepiej zasięgając opinii specjalistów.

dekiel na studzienke

Pokrywa studni – jaka jest najlepsza?

W czasie wyboru dekla na studzienkę, wybór pada zwykle na sprawdzone od lat pokrywy żeliwne oraz betonowe. Cechują się one jednak tym, iż są ciężkie i od czasu do czasu wymagają impregnacji, a ich ceny są dość wysokie. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem oraz zaufaniem cieszą się dekle do szamb i studzienek wykonane z tworzyw sztucznych. Charakteryzują się one lekkością, która współgra z trwałością oraz skutecznym, szczelnym zamknięciem włazu, co stanowi bezpieczeństwo.

Pokrywy z tworzyw wykonywane są w nowoczesnej technologii z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów, dlatego nie ustępują już one trwałością tym pokrywom stworzonym z tradycyjnych materii. Nie wymagają one jakiejkolwiek konserwacji czy impregnacji. Wbrew pozorom są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne – nie odkształcają się, nie łamią oraz nie pękają pod wpływem różnych temperatur czy obciążeń. Z uwagi na to, że pokrywy żeliwne tworzone z wysokiej klasy materiału mają największą nośność, najlepiej nadadzą się jako pokrywy studzienek znajdujących się na jezdniach – te wykonane z polietylenu, pomimo dużej odporności, mogą nie wytrzymać zbyt dużego natężenia ciężaru. Swoje zadanie z pewnością spełnią doskonale między innymi na działkach lub w miejscach o ograniczonym ruchu pojazdów. 

Warto zauważyć, iż włazy z tworzyw sztucznych odpowiednie są do studzienek betonowych, do których posiadają specjalny, szczelny kołnierz oraz pokrywę, która zapobiega dostawaniu się czegokolwiek do studni, a także stanowią zabezpieczenie przede wszystkim przed dziećmi oraz zwierzętami.

Należy pamiętać, by dekiel do studni dobrać odpowiednio pod względem jej przeznaczenia. Wykonywane w najnowocześniejszej technologii dekle z tworzywa są wytrzymałe, a ich żywotność wynosi nawet 30 lat. Będą stanowiły świetny wybór przy zabezpieczaniu przydomowych studni oraz tych znajdujących się na działkach. Są kompaktowe, lekkie, a także łatwe w montażu oraz późniejszym użytkowaniu. Pokrywa z tworzywa sztucznego odpowiednio dobrana i użytkowana z pewnością nie zawiedzie wszelkich oczekiwań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl