Deszczówka, czyli woda pozyskana z opadów deszczu lub śniegu może być wykorzystana na wiele sposobów. Jej właściwości doceniają zwłaszcza ogrodnicy, którzy używają jej do podlewania roślin ozdobnych i warzyw. Wodę z opadów można spożytkować także na potrzeby gospodarstwa domowego. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał deszczówki, a przede wszystkim efektywnie ją zebrać koniecznie trzeba zaopatrzyć się w deszczownice.
Deszczownica - do czego służy?
Deszczownica, nazywana zbiornikiem do magazynowania deszczówki, służy do zbierania wody deszczowej, a także jej przechowywania i użytkowania. Woda do deszczownicy trafia wprost z rynny, do której montuje się specjalny system zbierający deszczówkę. Zebraną wodę można użytkować za pomocą kranu lub węża ogrodowego, które przytwierdza się do zbiornika na deszczówkę. W przypadku większych, podziemnych zbiorników wodę z opadów można wykorzystać także na potrzeby gospodarstwa domowego.
Typy deszczownic i zastosowanie.
Zbiorniki na wodę deszczową można podzielić na dwa rodzaje — są to deszczownice naziemne oraz deszczownice podziemne, wkopywane w grunt. Naziemne deszczownice to duże zbiorniki, o przyjemnym dla oka wyglądzie, który doskonale wpisuje się w przydomową architekturę. Umieszcza się je tuż obok rynny, tak aby można było zamontować pomiędzy rynną a zbiornikiem specjalny system zbierający wodę oraz przewód wodny. Większość pojemników posiada fabryczne otwory, za pomocą których można zamontować przewody. Naziemne zbiorniki na deszczówkę sprawdzają się zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na działkach, czy też ogródkach oddalonych od źródła wody.
Deszczownica naziemna PROSPERPLAST.
Podziemne zbiorniki na wodę posiadają znacznie większą objętość niż pojemniki naziemne, stąd też za ich pomocą możemy magazynować bardzo duże ilości wody. Taki zbiornik to doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy zaoszczędzić wodę do podlewania, mycia samochodu, czy też porządków. Jest to także zabezpieczenie na czas ewentualnej suszy, gdy zaleca się oszczędzanie wody.
Zobacz też: https://ogrod8.pl/pl/p/Deszczownica-AQUA-TOWER-antracytowy/18.
Dlaczego warto zamontować zbiornik na deszczówkę?
- Oszczędzasz wodę wodociągową, a więc zmniejszasz koszty utrzymania gospodarstwa domowego czy też przedsiębiorstwa.
- Użytkując wodę opadową dbasz o środowisko i jego zasoby naturalne.
- Pozyskujesz wodę wartościową do podlewania — bez chloru.
- Możesz bezpłatnie pozyskać wodę w miejscach oddalonych od ujęcia wody.
Montaż deszczownicy. Jaki rozmiar zbiornika?
Montaż deszczownicy w dużej mierze jest uzależniony od rozmiaru dachu, gdyż to właśnie dach jest miejscem, z którego zbierana jest deszczówka, która trafia do rynny, a następnie do zbiornika na opad. Zakłada się, że w kwadrans przy średnich opadach z 10 m2 dachu pozyskamy 20 l wody. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować zbiornik większy lub mniejszy niż w/w wytyczne. W przypadku, gdy zbiornik się wypełni, woda po prostu zostanie odprowadzona rynną i nie trafi do deszczownicy. Deszczownice naziemne montuje się bezpośrednio do rynien, za pomocą węża wodnego i specjalnego systemu, który zbiera wodę z wnętrza rynny, a jednocześnie pozostawia wylot dla śmieci, liści itp. Większość zbiorników tego typu posiada już otwory montażowe, jednak niektóre modele wymagają wykonania nawiertu specjalnym wiertłem tzw. otwornicą. Przyda się ona także do wykonania nawiertu w rynnie.
Poniżej film producenta deszczownic PROSPERPLAST, zawierający instrukcję montażu.
Do czego wykorzystać wodę z deszczownicy?
Deszczówka cieszy się ogromną popularnością wśród ogrodników - zarówno miłośników kwiatów, jak i ogrodów warzywnych. Ze względu na swoje właściwości dużo lepiej sprawdza się do podlewania, niż woda z kranu, która zawiera chlor. Woda opadowa jest miękka, posiada sporo azotu, który jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego wzrostu roślin. Można więc potraktować ją jako swego rodzaju naturalny nawóz dolistny z azotem. Co więcej, deszczówka jest doskonałą bazą do domowych, ekologicznych oprysków i gnojówek np. z pokrzywy. Minusem oczywiście jest to, że nigdy tak naprawdę nie wiemy, co zawiera deszczówka, gdyż jej skład w dużej mierze zależy od jakości powietrza. Posiadacze dużych, podziemnych zbiorników na deszczówkę mogą wykorzystać wodę opadową na większą skalę. Choć nie nadaje się ona do picia, to z powodzeniem można myć nią samochód, czy też wykorzystać do spłukania toalety, porządków w domu, a nawet do prania ubrań. Takie wykorzystanie, choć wiąże się z kosztem montażu zbiornika i rozprowadzeniem wody do poszczególnych sprzętów, generuje duże oszczędności dla gospodarstwa domowego, a także dla środowiska.
Ekologiczny oprysk z pokrzywy na bazie deszczówki
Oprysk z pokrzywy sporządza się z gnojówki. Gnojówkę przygotowujemy kilka tygodni wcześniej. Do tego celu należy zebrać pokrzywę, najlepiej młode pędy w fazie przed kwitnieniem. Następnie pokrzywę przekładamy do sporego pojemnika i zalewamy woda, w tym wypadku deszczówką. Na 1 kg pokrzyw używamy 10 l wody. Pojemnik szczelnie przykrywamy gazą, tak aby do środka nie dostały się owady i inne zanieczyszczenia. Gnojówkę odstawiamy na okres około 3-4 tygodni. W tym czasie dobrze przynajmniej raz dziennie przemieszać ją, aby dostało się do niej powietrze. W ten sposób także sprawdzimy, w jakiej fazie jest nasza gnojówka. Będzie gotowa, gdy przestanie się pienić, a od łodyg całkowicie opadną liście i roztwór będzie klarowny. Oprysk wykonujemy tworząc roztwór 1:10, czyli na jedną porcję gnojówki przypada 10 porcji wody. Gnojówkę najlepiej rozcieńczyć w deszczówce, ale można ją także stosować w wersji nierozcieńczonej. Oprysk z pokrzywy wzmacnia rośliny, przeciwdziała szkodnikom i chorobom roślin, zwłaszcza grzybowym. Sama gnojówka to także doskonały naturalny nawóz dolistny bogaty w azot, żelazo, magnez, fosfor i wapń.
Deszczownica cena
Cena zbiornika na deszczówkę jest uzależniona od jego typu. Najtańsze rozwiązanie to naziemne deszczownice, których cena wynosi już od 500 zł. Dużo droższe są deszczownice podziemne, gdyż całkowity koszt obejmuje cenę zbiornika, a także jego montaż i rozprowadzenie poszczególnych przewodów wodnych. źródła zdjęć: prosperplast.pl