Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Kompostownik na odpady

Kompostownik na odpady

Co to jest kompostownik?

Kompostownik jest specjalnie wydzielonym miejscem lub pojemnikiem wykonanym z tworzywa sztucznego, w których odkładane są organiczne odpady. W wyniku kompostowania tych odpadów, następuje proces ich rozkładu w wyniku czego przekształcane są w kompost.

Kompostowanie odpadów biodegradowalnych, jest świetnym rozwiązaniem segregowania śmieci powstałych w ogrodzie oraz w kuchni. W ten sposób można ograniczyć koszty usuwania śmieci z domu i ogrodu. Poza tym, jest najlepszym sposobem, dzięki któremu możemy uzyskać doskonały nawóz do użyźniania gleby w ogrodzie, a także dla roślin hodowanych w domu.

Kiedy i jak założyć kompostownik?

Kompostownik może być założony o każdej porze roku, chociaż najlepszym momentem jest jesień, kiedy trwają intensywne prace porządkowe w ogrodzie oraz na działce. Miejsce w którym będzie stał kompostownik, powinno być nieco zacienione i osłonięte od wiatru. Wydzielanie nieprzyjemnych zapachów podczas rozkładu kompostu, można zneutralizować ulokowując go w sąsiedztwie pachnących krzewów i kwiatów. Istotny jest także poziom na jakim będzie stał kompostownik, gdyż woda opadowa nie powinna zalewać powstałego już kompostu. W tym celu należy osadzić go na niewielkim wzniesieniu.

Rodzaje kompostowników

 Wyróżnia się najczęściej następujące rodzaje kompostowników:

 • kompostowniki otwarte - przeważnie budowane są w formie otwartej skrzyni z drewnianych elementów, takich jak belki czy deski. Można także do ich budowy wykorzystać kupiony w sklepie plastikowych pojemnik o dużej pojemności. Otwarte kompostowniki nie posiadają dna, po to, aby powstająca biomasa miała bezpośredni kontakt z glebą.
 • kompostowniki zamknięte - wyposażone są w otwieraną i zamykaną górną klapkę, co pozwala na uniknięcie żerowania w nich kotom oraz dzikim zwierzętom. Takie kompostowniki wykonane są przeważnie z wytrzymałego tworzywa sztucznego, natomiast ściany posiadają specjalne szczeliny, które zapewniają szybszy rozkład biomasy oraz prawidłowa termoregulację. Kompostowniki zamknięte świetnie wkomponowują się w architekturę ogrodu poprzez swój estetyczny wygląd.
 • kompostowniki rotacyjne, nazywane także obrotowymi - wykonane są w formie plastikowej lub metalowej beczki, która usadowiona jest na specjalnej konstrukcji. Dzięki takiej ekspozycji możliwe jest szybkie i łatwe mieszanie resztek organicznych.
 • naturalne pryzmy - są najprostszą formą kompostownika, ponieważ nie wymagają żadnego stelaża ani pojemnika. Do tej formy kompostowania potrzebne jest tylko odpowiednio wydzielone miejsce na działce, gdyż resztki organiczne układane są w sposób dowolny na pryzmie.

Co można wrzucać do kompostownika?

Od tego co umieścimy w kompostowniku zależeć będzie skład nawozu uzyskanego w trakcie kompostowania, a także przebieg całej sfermentowanej biomasy.

 • Odpady kuchenne: fusy z kawy i herbaty, obierki, resztki owoców i warzyw, a także skorupki jaj.
 • Odpady ogrodowe: liście, skoszona trawa, chwasty, drobne gałęzie, przekwitnięte kwiaty, stara ziemia z doniczek.
 • Inne odpady: obornik, ściółka z kurnika, popiół drzewny z kominka, niezadrukowany papier, trociny, muł wydobyty z oczka wodnego

Nie należy wrzucać do kompostownika odpadów mięsnych oraz kości, śmieci z odkurzacza, gruzu, a także chorych roślin ogrodowych! Ponadto niewskazane jest wyrzucanie skórek po owocach cytrusowych, ponieważ działają szkodliwie na drobnoustroje i organizmy, które rozkładają biomasę w kompostowniku.

Zalety płynące z kompostowania

Używanie kompostownika poza tym, że umożliwia pozbycie się resztek z kuchni oraz ogrodu poprzez ograniczenie kosztów związanych z ich utylizacją, to niesie za sobą mnóstwo zalet, bowiem wytwarza zdrowy ekosystem ogrodowy. Ponadto wzbogaca glebę w próchnicę, przez co staje się ona bardziej pulchna i przewiewna. Kompost dostarcza roślinom ekologiczny i bardzo wartościowy w składniki odżywcze nawóz, dzięki czemu rosną szybciej i wyglądają zdrowiej.

Odległość kompostownika od granicy działki - przepisy.

Często przed ulokowaniem kompostownika na własnej posesji zadajemy sobie pytanie: czy istnieją przepisy prawne dotyczące postawienia kompostownika we własnym ogrodzie? Zgodnie z przepisami, które ustanowione są w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, ustawienie kompostownik na własnej posesji jest uregulowane. Zatem zgodnie z prawem kompostownik o pojemności do 10m3 musi być ustawiony w odległości 7,5 metra od granicy działki, a 15 metrów od domu sąsiada. Powinna być także zachowana odpowiednia odległość od chodnika i drogi, która wynosi co najmniej 10 metrów.

Większe kompostowniki powyżej 10m3 należy usytuować w odległości co najmniej 30 metrów od innych zabudowań mieszkalnych, natomiast odległość od granicy działki jest taka sama jak w przypadku zbiorników kompostowych mniejszych.

Czy kompostownik wymaga zgłoszenia?

Stawiając kompostownik na własnej działce nie jest wymagane żadne zgłoszenie. Warto jednak poinformować urząd gminy o tym fakcie, ze względu na obniżenie kosztów za odpady segregowane.

Cenne wskazówki użytkowania kompostownika.

Posiadając kompostownik w swoim ogrodzie warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

 • kompostownik powinien być usadowiony na otwartej glebie, tak aby był zapewniony odpowiedni drenaż
 • w zależności od rodzaju kompostownika, warto nakryć go pokrywą, która zapewni ochronę przed opadami atmosferycznymi oraz dzikimi zwierzętami
 • dno kompostownika dobrze jest wyłożyć drobnymi gałęziami, które ulepszą drenaż oraz wymianę powietrza
 • dobrze jest warstwy nowego kompostownika przesypywać starym kompostem

Ile trwa dojrzewanie kompostu?

W zależności od rodzaju kompostownika, dojrzewanie kompostu trwa zazwyczaj 18 miesięcy, chociaż w kompostownikach wykonanych z tworzywa sztucznego okres ten skraca się o około 2 miesiące. Łatwo poznać gotowy kompostownik, gdyż jego konsystencja oraz zapach przypominają świeżą ziemię.

Ile kosztuje kompostownik?

Podstawowy kompostownik można kupić już za 100 zł. Bardziej profesjonalne modele dostępne są już w cenie od 200 do 300 zł. Natomiast bardziej skomplikowany kompostownik z funkcją obrotową, jest znacznie droższy, a jego cena zaczyna się od 500 zł wzwyż.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl