Kompostownik ogrodowy to wręcz obowiązkowa pozycja w każdym ogrodzie. Dzięki niemu bez przeszkód możemy utylizować wszelkie resztki organiczne, a przy okazji dostarczać naszym warzywom i owocom wartościowego i w pełni naturalnego nawozu, który będzie bezpieczny dla każdej rośliny. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele modeli kompostowników, ale dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jaki zbiornik kompostowy warto wybrać do własnej posiadłości. Najczęściej różnią się one wielkością, materiałem, z którego są wykonane, techniką samego wykonania oraz dodatkowymi usprawnieniami, o których warto wspomnieć, nie zapominając przy tym o cenie. Jaki model kompostownika sprawdzi się zatem do Twojego ogrodu?
Jak już wiemy, kompostownik ogrodowy pozwala nie tylko składować wszelkie odpadki organiczne, ale co za tym idzie minimalizować stosowanie substancji chemicznych we własnym ogródku. Powstający w kompostowniku naturalny nawóz dostarcza wszystkim roślinom niezbędnych składników pokarmowych, dzięki którym poprawiają się warunki glebowe dla upraw. Warto wspomnieć, że tego typu nawozy organiczne, poza przefermentowanym obornikiem są obecnie najlepszą formą nawozu ekologicznego. Co więcej, jesteśmy go w stanie wyprodukować samodzielnie i to za darmo! Kompostowniki stosowane w ogrodzie ponadto nie zajmują zazwyczaj dużo miejsca i możemy je wykorzystywać praktycznie wszędzie. Jedyną niedogodnością może być delikatne wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu – jednakże i na to znajdują się skuteczne sposoby minimalizujące brzydką woń.
Czym w ogóle jest plastikowy kompostownik?
Plastikowy kompostownik ogrodowy to nic innego, jak specjalny pojemnik, który służy do kompostowania biodegradowalnych odpadów, które mogą pochodzić, chociażby z kuchni, ogrodu czy sadu. To w jego wnętrzu przebiega proces przemiany materii organicznej, w wyniku którego dochodzi właśnie do otrzymania finalnego produktu, czyli kompostu. Ten to z kolei w pełni naturalny nawóz, następnie może być przez nas wykorzystany do użyźniania gleby w ogrodzie.
Plastikowy zbiornik kompostowy w ogrodzie spełnia dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze pozwala utrzymać czystość i porządek, a po drugie, co już wspomnieliśmy – wytwarza w pełni ekologiczny nawóz, który powstaje na skutek procesu organicznej przemiany materii. Zastosowanie takiego nawozu pozwala na ponowne dostarczenie krzewom, kwiatom, drzewom czy owocom wody, tlenu i niezbędnych substancji odżywczych. Co za tym idzie, gleba ma przywróconą optymalną sprawność i jest w stanie skutecznie odżywiać nasze uprawy.
Ponadto dzięki kompostowi, w ziemi odtwarza się warstwa próchnicy, której znaczenie dla prawidłowego rozwoju rośliny jest bardzo istotne. Jest ona bowiem bogata w liczne i łatwo przyswajalne przez florę substancje odżywcze, które następnie pozwalają roślinności ogrodowej pięknie rosnąć i kwitnąć. Zastosowanie naturalnego nawozu z plastikowego kompostownika odbudowuje także mikroflorę gleby.
Co możemy kompostować w kompostowniku?
W takim pojemniku możemy umieścić praktycznie wszystkie odpady biodegradowalne, czyli takie, które poddają się tlenowemu rozkładowi, przy udziale mikroorganizmów. Do najczęściej spotykanych zaliczamy przede wszystkim:
- Odpady ogrodowe (skoszoną trawę, siano, słomę, resztki roślin, byliny, resztki owoców i warzyw, gałęzie, liście czy resztki krzewów),
- Odpady kuchenne w postaci resztek warzyw, owoców, skorupki jaj, a nawet resztki po obiedzie,
- Trociny i popiół drzewny,
- Odchody zwierząt domowych,
- Muł z oczka wodnego lub stawu.
Jak więc widzimy, w kompostowniku ogrodowym mogą się znaleźć odpady organiczne, które nie zawierają w sobie szkodliwych dla roślin toksyn. W tym miejscu warto więc wymienić również odpady, których absolutnie nie powinniśmy wyrzucać do zbiornika kompostowego, a są to:
- Popiół z węgla,
- Gazety,
- Metale,
- Szkła,
- Tworzywa sztuczne,
- Resztki roślinne, ale z oznakami chorób i infekcji,
- Chwasty z nasionami,
- Resztki mięsne i rybne.
Dlaczego warto wybierać kompostownik plastikowy?
W przypadku domów jednorodzinnych najlepszym rozwiązaniem bez dwóch zdań są kompostowniki wykonane z plastiku. Oczywiście, na rynku możemy przebierać pomiędzy tymi z drewnianych palet, cegieł, kamienia, a nawet z metalu. Mają one jednak sporo wad, a przy okazji są znacznie droższe, aniżeli te z tworzywa sztucznego. Aktualnie stosowany plastik jest z kolei bardzo dobrej jakości, wyróżnia się wytrzymałością, trwałością i szczelnością. Ponadto, jeśli nagrzewa się, to tym samym zwiększa i przyspiesza rozkład materii organicznej. Co więcej, kompostowniki plastikowe są odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, z opadami i wysokimi temperaturami na czele. To jednak nie wszystko – dzięki kompaktowym rozmiarom i niewielkiej masie, możemy z łatwością umieścić taki kompostownik praktycznie w każdym miejscu na działce, z możliwością przetransportowania go. Pamiętajmy, że decydując się na kompostownik z plastiku, musimy upewnić się, czy został on wyposażony w szczeliny umożliwiające odprowadzanie nadmiaru wilgoci oraz napływ optymalnej ilości tlenu. Nawet w przypadku posiadania pokrywy, pojemnik powinien pozwalać na dostęp do kompostu, który od czasu do czasu należy przerabiać, czyli mieszać w taki sposób, by warstwa górna znalazła się na miejscu dolnej.
Jaki rozmiar kompostownika wybrać?
W przypadku domów jednorodzinnych przyjmuje się, że w zupełności wystarczy nam kompostownik ogrodowy o wielkości 1,5m x 1,5m. Dzięki temu będzie on kompaktowy, z łatwością będziemy mogli go przenieść w dowolne miejsce, a przy tym kompost będzie przygotowywany w optymalnych warunkach. Jeśli mamy jednak bardzo duży ogród, to warto zastanowić się nad kompostownikiem modułowym, którego łączna pojemność może wynosić nawet 1000-1200 litrów! Wówczas też możemy składować w nim odpady zarówno z domu, ogrodu, jak i z sadu.
Ile kosztuje plastikowy kompostownik?
Dużą zaletą ogrodowych kompostowników plastikowych jest ich cena, szczególnie w porównaniu do tych metalowych czy drewnianych. Oczywiście duży wpływ na koszt ma również wielkość pojemnika oraz ewentualnie dodatkowe wyposażenie. Dlatego tez najtańsze modele możemy znaleźć już nawet za 100 zł. By jednak cieszyć się sprzętem, który zapewni nam komfort i dobrą jakość, powinniśmy wydać minimum 200-250 zł.