Aby przydomowa oczyszczalnia ścieków, system nawadniania czy studzienka była w stanie odpowiednio funkcjonować, niezbędny jest prawidłowy montaż poszczególnych komponentów. Jednym z nich jest okrągła pokrywa do szamba. Czym charakteryzuje się tego typu rozwiązanie? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytane, warto, być przeczytał poniższy tekst. Miłej lektury!
Przydomowe okrągłe studzienki do szamba – podstawowe informacje
W ostatnich latach powszechnie stosuje się studzienki i pokrywy wykonane z tworzyw sztucznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład okrągłe pokrywy do szamba plastikowe. Należy zaznaczyć, że są one stosowane również do szamb i studzienek zbudowanych z betonu. Ten typ studzienki posiada pokrywę i przymocowany do niej kołnierz. Kołnierz może być przymocowany do powierzchni (w tym na przykład powierzchni betonowej), co stabilizuje całą konstrukcję.
Okrągłe włazy i pokrywy do szamba – jakie są rodzaje stosowanych pokryw?
Pokrywy do szamba żeliwne, polimerowe i plastikowe charakteryzują się różnymi poziomami obciążeń w zależności od ich rodzaju. Jak można, łatwo się domyślić, warianty żeliwne to pokrywy studzienek, które nadają się na drogi o dużym natężeniu ruchu i duże parkingi. Są to włazy, po których mogą przejeżdżać nawet duże pojazdy o dużej DMC, czyli dopuszczalnej masie całkowitej. Z drugiej strony niektóre z nich, w tym w szczególności plastikowe odpowiedniki, nadają się do stosowania na przykład w domach prywatnych, ogrodach, terenach zielonych i innych obszarach, które nie podlegają obciążeniom.
Okrągłe włazy do szamba – czy są trudne w montażu?
Kolejną ważną zaletą omawianego rozwiązania jest łatwość w codziennym użytkowaniu i montażu. Montaż lub wymiana okrągłej pokrywy włazu do szamba nie należy do szczególnie trudnych zadań. W zasadzie w tym przypadku również nie jest wymagany żaden specjalny sprzęt.
Choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, włazy do szamba w rzeczywistości nie są zbyt ciężkie. To właśnie dlatego warto zwrócić na ważną zaletę omawianego rozwiązania, jaką bez wątpienia jest możliwość bezproblemowego transportu i montażu studzienki. W większości przypadków do tego zadania wystarczy jedna osoba. Więcej informacji na temat sposobu montażu okrągłej pokrywy studzienki kanalizacyjnej można znaleźć w dokumentach dołączanych przez producenta wraz z produktem. Za pomocą śrub oraz klucza można przymocować kołnierze studzienek do odpowiednich desek.
Pokrywy okrągłe do szamba – gdzie się je stosuje?
Plastikowe, okrągłe pokrywy do szamba stosuje się w przypadku takich obiektów jak między innymi:
- szamba – rozumie się przez to zarówno szamba betonowe, jak i plastikowe,
- przydomowe systemy nawadniania oraz oczyszczalnie ścieków,
- studzienki ściekowe,
- studnie i studzienki,
- zbiorniki na deszczówkę.
Okrągła pokrywa do szamba – jak można ją ukryć?
Okrągła pokrywa do szamba, choć jest rozwiązaniem niezwykle skutecznym, nie jest jednak elementem zbyt estetycznym. Mogą one skutecznie oszpecić nawet pięknie przygotowane przydomowe tereny zielone lub regionalne ogrody działkowe. Jest tak niezależnie od tego, czy mowa o wersjach wykonanych z żelaza, polimeru lub plastiku. Na szczęście, istnieją liczne sposoby, dzięki którym możliwe jest skuteczne zamaskowanie okrągłego włazu. Poniżej zostały przedstawione niektóre spośród wszystkich dostępnych rozwiązań:
- umieść żwir na wierzchu podkładu z geowłókniny. Większe kamienie mogą być umieszczane pojedynczo. Wypełnij małe otwory ziemią i posadź rośliny o płytkich korzeniach. Najlepiej sprawdzają się rozchodniki, goździki, tymianek i agrest;
- umieść krzewy i kwietniki na cienkiej warstwie gleby umieszczonej w pobliżu okrągłej pokrywy. Można tu posadzić lub wysiać rośliny nieco bardziej wymagające podczas codziennej pielęgnacji, ale o bardziej atrakcyjnym wyglądzie. Dobrym wyborem są krzewy o słabym systemie korzeniowym, takie jak berberysy, róże tulagicum, wilczomlecz czy ciemiernik. Wybór roślin jest naprawdę szeroki.