Każda studnia, niezależnie czy jest to studnia kanalizacyjna, czy też wodomierzowa powinna być wyposażona w odpowiednią pokrywę. Ma ona na celu prawidłowe zabezpieczenie otworu, co z kolei wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo oraz poprawę funkcjonalności studni. Ponadto powinna ona umożliwić łatwy dostęp do środka, w przypadku, gdy będziemy świadkami awarii lub konieczne będzie przeprowadzenie kontroli i konserwacji wnętrza. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jaką pokrywę do szamba warto wybrać.
Szambo i pokrywa na nie – budowa i właściwości
Wszelkiego rodzaju studnie są bardzo istotnym elementem hydrotechnicznym i to niezależnie od tego, czy budujemy dom jednorodzinny, czy też jesteśmy deweloperem, który inwestuje miliony złotych w apartamenty dla kilkuset osób. Od rodzaju zastosowanej konstrukcji w dużej mierze będzie zależała wygoda i bezpieczeństwo jej eksploatowania. Dlatego do tego aspektu warto podejść już na początku budowy, by decyzja była przemyślana i rozważna.
Aktualnie wybierając pokrywę do szamba, możemy zdecydować się na różnorodne materiały. Oczywiście niegdyś najbardziej popularny był beton, następnie do głosu doszły pokrywy żeliwne, które nadal są często wybierane. Niemniej jednak ostatnimi czasy bardzo popularne są również pokrywy plastikowe, szczególnie w przypadku studni czy szamb, które budujemy we własnym zakresie do własnej posiadłości. Priorytetem przy wybierze pokrywy powinny być przede wszystkim trwałość, wytrzymałość i łatwość w obsłudze. Warto pamiętać, że pokrywy ochraniają ważne elementy systemów wodno-kanalizacyjnych, a wpadnięcie do takiej studni może zagrażać nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie studzienki pokrywą. Te jak już wspomnieliśmy, wykonywane są z różnych materiałów, a wybór często zależy, chociażby od miejsca zastosowania lub przewidywanych obciążeń.
Jakie funkcje spełnia pokrywa szamba?
Jak już informowaliśmy, pokrywa do szamba jest bardzo istotnym elementem każdej posesji, ponieważ realizuje kilka zadań. Przede wszystkim ma za zadanie zabezpieczyć właz. Odpowiada również za szczelność szamba, co jest niezmiernie ważne właśnie w przypadku studzienek tego rodzaju. Na koniec nie możemy nie wspomnieć o zapewnieniu łatwego dostępu do wnętrza szamba, czy jak w przypadku innych studni do urządzeń, w tym pomp. Ponadto w zależności od tego, gdzie właz jest umiejscowiony, pokrywa powinna być odpowiednio odporna. Jeśli są to niewidoczne miejsca, które są stale narażone na ruch ciężkich samochodów, to warto wybrać pokrywę żeliwną lub betonowa – te żeliwne mają bardzo dużą nośność i w zależności od klasy materiału, sprawdzą się nawet do miejsc, gdzie mamy do czynienia z ciągami jezdnymi. Jeśli jednak wybieramy pokrywę do własnej posiadłości, to bez dwóch zdań najlepszym rozwiązaniem będzie ta wykonana z tworzywa sztucznego, które wraz z rozwojem technologii stało się wytrzymałe, a co więcej jest lekkie i znacznie tańsze, aniżeli pokrywy wykonane z betonu lub żeliwa.
Jakie mamy klasy obciążenia pokryw kanalizacyjnych?
Przed ostatecznym wyborem pokrywy kanalizacyjnej do przydomowego podjazdu, warto najpierw zapoznać się z informacją, jakie właściwości mają poszczególne pokrywy. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdzie będziemy rozczarowani z powodu zniszczenia włazu. Co więcej, dobierając odpowiednią pokrywę nie przepłacimy, a będziemy się cieszyć pełnym komfortem.
- A15 – 1,5 tony – stosowane głównie w parkach, ogródkach działkowych, ciągach komunikacyjnych dla rowerów czy na chodnikach.
- B125 – 12,5 tony – jest to najlepszy wybór do wykorzystania na własnej posesji. Takie pokrywy sprawdzą się właśnie na podjeździe garażowym, deptakach, obszarach, gdzie jest zwiększony ruch pieszych oraz na drogach o małym natężeniu ruchu samochodów osobowych.
- C250 – 25 ton – wybierane przy krawężnikach i przy chodnikach, jak również na drogach, gdzie dostęp mają tylko samochody osobowe i lekkie auta dostawcze.
- D400 – 40 ton – pokrywy do wykorzystania na jezdniach i ciągach komunikacyjnych z dużym natężeniem ruchu.
- E600 – 60 ton – spotykamy je tam, gdzie jest bardzo duży ruch samochodowy, w tym ruch samochodów ciężarowych. • F900 – 90 ton – pokrywy stosowane na terenach przemysłowych, lotniskach i miejscach postojowych samolotów.
Jaka pokrywa przy domu najlepsza?
Pokrywa do szamba zawsze powinna być wybiera zgodnie z jej przeznaczeniem. Jeśli więc chcemy ją zastosować przy domu, to najbardziej wszechstronną będzie ta wykonana z tworzywa sztucznego, czyli z plastiku. Tego typu elementy mogą być wykonywane w różnych rozmiarach i wariantach, dzięki czemu dostosujemy je idealnie do konkretnego miejsca. Jeśli tylko taka pokrywa będzie odpowiednio dobrana i zainstalowana, to jesteśmy pewni, że nie zawiedzie Państwa oczekiwań. Szczególnie polecamy pokrywę do szamba typu A15 o średnicy koperty 750 mm oraz średnicy pokrywy 600 mm. Została ona wyprodukowana z kompozycji polimerowej, dzięki czemu ma bardzo dobre właściwości. Poza trwałością jest ona bowiem antypoślizgowa i wyróżnia się ochroną przeciw ścieraniu. Co więcej, pokrywa jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, na czele z opadami oraz zmianami temperatur. Jej lekkość to atut, który pozwala na łatwy montaż i zdejmowanie pokrywy w przypadku konserwacji.
W zestawie otrzymujemy kopertę i pokrywę włazu. Pokrywy wytworzone w takiej technologii mają zwiększoną odporność, jak również są najczęściej stosowane w ogrodach, parkach, strefach dla pieszych oraz oczywiście w przydomowym otoczeniu. Dzięki swoim właściwościom jest to najlepsza alternatywa dla włazów żeliwnych i betonowych, która jest nie tylko wytrzymała, ale i znacznie lepiej wygląda przy aranżacji przestrzeni.