Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Słupek ogrodowy z kranikiem

Słupek ogrodowy z kranikiem

Podstawą funkcjonowania i działania przydomowych ogrodów oraz ogródków działkowych jest dostęp do bieżącej wody, dlatego warto zastanowić się nad tą kwestią już w trakcie tworzenia koncepcji zielonego zakątka. Jednak co w przypadku, gdy w nowo kupionym domu, lub świeżo wydzierżawionej „działce”, nie stworzono odpowiedniej infrastruktury wodnej? Wówczas na pomoc przychodzi proste, lecz rozwiązujące problem w stu procentach wyjście — słupek ogrodowy z kranem.

Design i funkcjonalność

Typów systemów nawadniających, które dbają o dostarczanie odpowiedniej ilości wody roślinom posadzonym w ogródku, jest wiele. Choć najbardziej rozpowszechnionymi urządzeniami przeznaczonymi do tego celu, zdają się być zraszacze, to są one coraz częściej zamieniane na krany i słupki ogrodowe. Nie dość, że to o wiele bardziej funkcjonalny sprzęt, a podłączenie takich urządzeń do sieci kanalizacyjno-wodnej jest dość proste, to mają jeszcze jeden plus.

W przeciwieństwie do zraszaczy, słupki ogrodowe z kranikiem mogą polepszyć wrażenia estetyczne ogólnego wyglądu ogrodu, pod warunkiem że są one odpowiednio ulokowane. Najnowsze sprzęty tego typu są coraz lepiej skonstruowane pod względem designu, a dostawcy tych urządzeń, cały czas prześcigają się w tym, aby ich projekty były coraz bardziej kompaktowe i uniwersalne do każdego typu ogrodu 

Lokalizacja i użytkowanie słupków ogrodowych z kranikiem

Najczęstszym miejscem, w którym umieszcza się dopływ bieżącej wody w ogrodzie, jest elewacja domu lub altany. Jest to dosyć dobry pomysł, ze względu na prosty montaż, nie wymagający zbytniej ingerencji czy to w podłoże ogrodu, czy w konstrukcję budynku. Z drugiej strony, problemem może być sprawne włączanie i wyłączanie wody, np. podczas podlewania kwiatów czy krzewów za pomocą węża, podłączonego do kranu.

Coraz więcej osób, już na fazie projektowania domu czy ogródka działkowego, ustala konkretne, najlepsze miejsca, w których mają zostać zainstalowane słupki ogrodowe z kranikiem. Powinno się one znajdować w takich punktach, by montaż oraz sam pobór wody, był jak najprostszy, a powierzchnia, którą planuje się podlewać — jak największa. Przed wyborem konkretnego urządzenia, koniecznie należy sprawdzić rodzaj tworzywa, z jakiego jest wykonany oraz sposób jego uruchamiania — słabej jakości metalowe konstrukcje, grożą poważnymi usterkami, które mogą uszkodzić nie tylko sam ogród czy „działkę”, ale i budynki znajdujące się w pobliżu.

Rodzaje kranów ogrodowych wolnostojących

Przed zakupem kranu do ogrodu, warto sprawdzić, który z nich najbardziej pasuje do danego typu ogrodu oraz wymagań użytkownika. Producenci tego typu sprzętu posiadają w swojej ofercie kilkanaście wariantów urządzeń:

  • Krany ogrodowe żeliwne i mosiężne — ich niewątpliwym atutem jest bardzo trwały surowiec, z którego zostały zrobione, dzięki czemu nie poddają się praktycznie żadnym warunkom atmosferycznym oraz rdzy. Poza trwałością wykonania plusem tego rozwiązania jest jego design — producenci coraz częściej tworzą tego typu urządzenia z wieloma wymyślnymi ozdobami, np. wyżłobieniami o przeróżnych kształtach.
  • Krany czerpalne — najważniejszą cechą charakterystyczną tego typu rozwiązania jest możliwość regulacji ciśnienia wody wypływającej z kranu. Bardzo często, producenci kranów czerpalnych, sprzedają swe produkty razem ze złączkami do węża ogrodowego, dzięki czemu jego montaż jest bardzo prosty, podobnie jak użytkowanie.
  • Słupki ogrodowe z kranikiem — jedna z najciekawszych opcji wolnostojących kranów ogrodowych, głównie dzięki swojej funkcjonalności (można podłączyć do niego zarówno węża, jak i zbiorniki na wodę opadową) oraz efektownemu designowi. Słupki ogrodowe z kranem mają różną wielkość, wysokość, kształt oraz materiałem, z którego zostały wykonane, dzięki czemu w bardzo prosty sposób można dostosować urządzenie do aktualnego wyglądu ogródka lub jego projektu.
  • Kraniki podwójne ogrodowe — prawdopodobnie jest to najlepsze rozwiązanie dla ogrodów o dużej lub bardzo dużej powierzchni, co, rzecz jasna, wynika głównie z konstrukcji tego typu armatury. Można podłączyć do niego dwa węże, dzięki czemu eliminuje się problem z dotarciem do różnych zakątków ogrodu.

Zimową porą

Bardzo dużym problemem, z którym borykają się właściciele ogródków działkowych lub przydomowych ogrodów jest zamarzanie wody w kranie na zewnątrz. Jest to najczęściej spowodowane niewłaściwym użytkowaniem oraz konserwacją — przed nadejściem pierwszych przymrozków należy bezwzględnie opróżnić zarówno kran, jak i podłączone do niego urządzenia (np. węża czy zbiorniki na deszczówkę) z całej wody. Jeśli się tego nie zrobi, istnieje spore ryzyko uszkodzenia nie tylko samej armatury, poprzez np. pęknięcie kranu, ale i całego przewodu doprowadzającego wodę, w tym tych rur, które łączą się z domem lub altaną.

Tego typu usterki są bardzo ciężkie do zlokalizowania, przez co istnieje istotne zagrożenie wypłynięcia wody pod podłogę budynków, ulokowanych w pobliżu ogrodu, a to prowadzi nie tylko do ogromnych strat, ale i sporych kosztów, związanych z naprawą zarówno podłoża, jak i całej hydrauliki domu lub altany. Warto więc, przed rozpoczęciem zimy, sprawdzić, czy w kranie nie zalega woda. 

Słupek ogrodowy z kranikiem Tanker

W przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup słupka ogrodowego z kranikiem, warto sprawdzić, którzy producenci proponują lepsze rozwiązania. Wśród nich, warto wyróżnić firmę Tanker, a zwłaszcza słupek ogrodowy z kranikiem Tanker Antracyt. Jest to niewielkie urządzenie, dzięki któremu użytkownik, w bardzo prosty sposób jest w stanie wygodnie pobrać potrzebną wodę. Design urządzenia pasuje niemalże do każdego ogrodu — tworzywo, z którego został wytworzony ten sprzęt przypomina coś pośredniego, między marmurem a granitem. Do tego warto dodać, że ma on niewielkie gabaryty - 90 centymetrów wysokości oraz 24 centymetry szerokości, dzięki czemu bardzo łatwo wkomponować kran w każde miejsce ogrodu.

Montaż słupka ogrodowego z kranem Tanker jest wręcz banalna — można przykręcić go zarówno do podłoża, jak i elewacji budynku. Podłączenie do hydrauliki również nie jest czymś trudnym — wystarczy użyć węża ogrodowego, wyposażonego w szybkozłączki. Urządzenie może pobierać wodę zarówno z  głównych zaworów wodnych, jak i zbiorników na wodę opadową.

Podsumowanie

Projektowanie czy renowacja ogrodu jest dość dużym wyzwaniem, w którym należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, jak chociażby możliwość korzystania z bieżącej wody. Każde z wymienionych rozwiązań, ma zarówno swoje wady, jak i zalety, choć najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest słupek ogrodowy z kranikiem. Montaż i instalacja tego typu urządzeń jest wręcz banalna i może podjąć się jej nawet najmniej zaprzyjaźniony z mechaniką człowiek. Tego typu rozwiązanie wyprzedza również inne pod względem dostosowania wyglądu kranu do całości przydomowego ogrodu lub ogródka działkowego. 

Należy jednak pamiętać o odpowiedniej konserwacji urządzenia i corocznym opróżnianiu kranu z wody, oczywiście, jeszcze przed pierwszymi mrozami. Jest to konieczne dla utrzymania sprzętu w dobrym stanie i kondycji, umożliwiającej komfortowe użytkowanie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl