Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

System przyłączeniowy na wodę deszczową

System przyłączeniowy na wodę deszczową

Woda deszczowa jest miękka, nie zawiera w ogóle chloru oraz innych szkodliwych dla roślin pierwiastków, które to z kolei dominują w wodzie z wodociągów. Ponadto ma zazwyczaj niskie pH na poziomie 5,5 – 6,5 oraz temperaturę zbliżoną do temperatury powietrza. Dlatego też jest tak świetnym rozwiązaniem do podlewania roślin, szczególnie, że te bardzo dobrze ją przyswajają. Podlewając rośliny w naszym ogrodzie, rocznie zużywamy tysiące litrów wody, która nie tylko jest coraz droższa, ale i po prostu zaczyna jej brakować. Dlatego zamiast przeznaczać na ten cel ograniczone jej zasoby, warto zacząć korzystać z wody deszczowej, która nie tylko jest darmowa, ale znacznie zdrowsza dla naszych roślin! Jak jednak skutecznie zbierać deszczówkę?

Jakie są zalety wody deszczowej w ogrodzie?

Korzystanie z wody deszczowej w ogrodzie przynosi praktycznie same korzyści. Po pierwsze nie zużywamy wody pitnej, która ma ograniczone zasoby i jest coraz droższa. Co za tym idzie, płacimy mniejsze rachunki i oszczędzamy kilkaset złotych w skali roku. Po drugie, znika problem odprowadzania wody deszczowej, która niejednokrotnie zalega na działce, szczególnie tej położonej w dolinie, tworząc tym samym kałuże, które to bardzo negatywnie wpływają na rośliny czy też trawnik. W końcu po trzecie – woda deszczowa jest znacznie zdrowsza dla naszych roślin, aniżeli ta pitna, która zawiera chlor i inne niekorzystne pierwiastki. Tzw. deszczówka posiada z kolei minerały, które wspierają rozwój roślin, ma temperaturę zbliżoną do temperatury powietrza, a jej pH jest niskie, bo na poziomie 5,5 – 6,5.

Jak skutecznie wykorzystywać wodę deszczową?

Jak już wspomnieliśmy, najczęściej wodę deszczową wykorzystujemy do podlewania ogrodu, czyli głównie trawnika, krzewów, rabat kwiatowych czy roślin doniczkowych. Co więcej, taka woda świetnie sprawdza się do mycia samochodów, prac porządkowych lub napełniania zbiorników wodnych.

Jak więc widzimy, wodę deszczową możemy wykorzystać nie tylko stricte w ogrodzie, ale również w gospodarstwie domowym. Z powodzeniem sprawdzi się do prania, mycia podjazdów, podłóg czy narzędzi. By jednak w pełni cieszyć się szerokim zastosowaniem wody deszczowej, niezbędne jest zainwestowanie w sprawny system przyłączeniowy, bez którego trudno będzie nam zebrać dostateczną ilość deszczówki.

Zestaw przyłączeniowy do zbiorników na wodę deszczową

Niezbędnym systemem, by w jak największym stopniu odzyskiwać wodę deszczową dla naszego ogrodu jest dobry zestaw przyłączeniowy do zbiornika na tzw. deszczówkę. To właśnie on ma za zadanie odprowadzić wodę zgromadzoną w zbiorniku do odpowiednich miejsc. Zebrana woda przez taki zestaw doprowadzająco – odprowadzający może zostać w każdej wykorzystana do podlewania wszelakich roślin domowych i ogrodowych. Dzięki takiej inwestycji zaoszczędzimy więc na rachunkach za wodę, a przy tym będziemy EKO i pozwolimy naszym rośliną na szybszy wzrost oraz rozwój.

Dobrej jakości zestaw przyłączeniowy do zbiorników na wodę deszczową powinien składać się z takich elementów, jak otwornica, kranik, uniwersalne przyłącza, reduktor, wylewki, wąż ogrodowy, wieszaki, łapacze, a także filtry zewnętrzne i wewnętrzne, które będą w stanie dobrze filtrować wodę przedostającą się do zbiornika. Dzięki temu do naszych roślin trafi tylko i wyłącznie czysta i zdrowa woda deszczowa.

Przy wyborze zestawu przyłączeniowego zwracajmy ponadto szczególną uwagę na jego trwałość i jakość wykonania. Powinien być on odporny na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak mrozy, upały, opady czy promieniowanie UV. Z kolei dobrej jakości filtry pozwolą nam na pobieranie wody opadowej w najczystszej postaci, która nada się doskonale nie tylko do podlewania, ale również do, chociażby mycia samochodu.

Zestaw przyłączeniowy na wodę to nie wszystko…

Jak już wspomnieliśmy, zestaw przyłączeniowy na wodę deszczową jest bardzo istotnym elementem, ale nie jedynym. By cieszyć się taką wodą, niezbędny jest również zbiornik do magazynowania deszczówki. Wybierając go powinniśmy, podobnie jak w przypadku zestawu przyłączeniowego zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim, taki pojemnik powinien być nieprzezroczysty – ewentualnie dostające się światło sprzyja rozwojowi wszelkich glonów, czego oczywiście nie chcemy. Po drugie, beczka czy zbiornik na deszczówkę koniecznie powinien mieć pokrywę, dzięki czemu do wody nie będą dostawały się żadne zanieczyszczenia. Ze względu na praktyczność, warto wybrać zbiornik wyposażony w kranik, który umożliwi szybki dostęp i pobór wody, wtedy gdy nie będziemy chcieli korzystać z systemu przyłączeniowego. Gdybyśmy jeszcze bardziej chcieli usprawnić cały system, to możemy zainstalować specjalną pompę zanurzeniową z wbudowanymi filtrami oczyszczającymi, co znacznie ułatwi korzystanie ze zgromadzonej wody.

Kluczowe znacznie ma także wielkość takiego zbiornika. Ta powinna być przede wszystkim dostosowana do naszych potrzeb. W ofercie możemy znaleźć ogromny wachlarz pojemności, od 300 do nawet 2000 litrów! Ponadto niektóre modele znajdziemy również w wersji modułowej, dzięki czemu możemy je łączyć ze sobą, uzyskując tym samym jeszcze większą pojemność. Jednakże jeśli posiadamy dom jednorodzinny, to z pewnością wystarczy nam pojedynczy zbiornik wraz z zestawem przyłączeniowym na deszczówkę, by cieszyć się pełnią możliwości i komfortu użytkowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl