Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Wieko do studzienki

Wieko do studzienki

Każdą studzienkę - i tę kanalizacyjną, i tę wodomierzową - należy zabezpieczyć odpowiednią pokrywą. Wieko do studzienki zabezpiecza otwór wejściowy, jednocześnie dając do niego łatwy dostęp w przypadku kontroli czy prac konserwacyjnych. Taki właz często niezbędny jest nie tylko na publicznej drodze, ale również na terenie posesji. Jaki wariant wybrać w tym drugim przypadku?

Jaką rolę pełni wieko studzienki? Dlaczego właz jest taki ważny?

Studzienki kanalizacyjne widujemy na co dzień, idąc do sklepu czy do pracy. Dopóki nie potrzebujemy wieka do studzienki na własną posesję, nie zastanawiamy się, jaką pełni rolę i jakie standardy musi spełniać. Podpowiadamy zatem, że taki właz odpowiada za co najmniej trzy zadania:

  1. Zabezpieczenie otworu - wejścia do studzienki.
  2. Zapewnienie studzience szczelności, co szczególne znaczenie ma w przypadku studzienek wodomierzowych.
  3. Zapewnienie łatwego dostępu do kanalizacji lub urządzeń ukrytych w studzience - oczywiście, wyłącznie osobom upoważnionym.

Jak łatwo się domyślić, wieko do studzienki powinno być elementem trwałym, wytrzymałym i funkcjonalnym. Liczy się wygoda jego otwierania, ale również uniemożliwienie podjęcia takiego działania osobom nieupoważnionym. W zależności od lokalizacji właz musi wytrzymywać różne obciążenia. Z tego względu wyróżniamy wieka wykonane z takich materiałów, jak:

  • beton,
  • żeliwo,
  • tworzywo sztuczne.

Każda z nich może mieć różną nośność, dlatego wybór odpowiedniego typu wieka ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa osób, które będą poruszać się na danym terenie. Jaka powinna być pokrywa w przypadku studzienki zlokalizowanej na prywatnej posesji?

Wieko do studzienki na podjazd, do ogrodu czy na chodnik przed domem

Jak zostało wspomniane, wyróżniamy wieka do studzienek z betonu, żeliwa i tworzyw sztucznych. Warianty betonowe są najsolidniejsze, dlatego stosuje się je w miejscach narażonych na największe obciążenia. Z wielu względów to rozwiązanie nie sprawdzi się jednak na prywatnej posesji. Nie jest również wymagane, ponieważ zgodnie z przepisami, wieko do studzienki do parków, ogrodów, skwerów, ogródków działkowych czy ciągów komunikacyjnych dla ruchu pieszego i rowerowego - czyli również na teren prywatnej posesji - powinno spełniać kryteria klasy obciążenia A15 tj. 1,5 tony. Takie obciążenia wytrzymują również pokrywy z żeliwa i tworzyw sztucznych. Które rozwiązanie będzie więc lepsze?

wieko do studzienki

Wieko do studzienki przydomowej - z żeliwa czy plastiku?

Dobrej jakości wieko do studzienki z plastiku ma podobne parametry, co wieko z ciężkiego żeliwa. Różnica pomiędzy tymi produktami sprowadza się natomiast do:

  • ceny,
  • wagi,
  • łatwości obsługi, czyli otwierania i zamykania włazu.

Pokrywa z żeliwa jest ciężka i kosztowna. Niełatwo jest podnieść ją, aby otworzyć wejście do studzienki. Równie ciężko jest też ją zamknąć. Plastikowe wieka do studzienek stanowią świetną alternatywę dla tych metalowych, o ile mają odpowiednie parametry techniczne. Istotna jest oczywiście klasa obciążenia, czyli A15 w przypadku pokryw przeznaczonych do prywatnych ogrodów, na podjazd czy chodnik przydomowy. Niska cena to jednak niejedyna zaleta takiego rozwiązania. Dlaczego jeszcze warto postawić na wieko do studzienki z tworzywa sztucznego?

Zalety plastikowego włazu do studzienki

Dobrej jakości plastik jest jednocześnie lekki i bardzo wytrzymały. Znosi zarówno oddziaływanie czynników mechanicznych, jak i różne warunki atmosferyczne. Co więcej, nie wymaga konserwacji. Ekonomiczna w zakupie i utrzymaniu plastikowa pokrywa może zaoferować swojemu użytkownikowi wygodne rozwiązania, takie jak chociażby blokada przed nieautoryzowanym otwarciem (na kluczyk). Kolejną zaletą wiek z plastiku jest ich szczelność, właściwości antypoślizgowe i atrakcyjny wygląd. Wieko z tworzywa może przyjmować różne kolory - nie tylko barwę klasycznej czerni, ale też zieleni czy szarości, a dzięki temu łatwo dopasowują się do architektury terenu przydomowej przestrzeni. Pozostają niemal niedostrzegalne na trawniku, podjeździe czy kostce. Ich zaletą jest również minimalistyczny design, który nawiązuje do klasycznych włazów z żeliwa. Takie wieka łączą więc walory produktów z jednej i drugiej grupy - są tanie i lekkie, a zarazem wytrzymałe, wygodne w użyciu i w pełni bezpieczne. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl