Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Wieko do szamba i studzienki – jakie wybrać?

Wieko do szamba i studzienki – jakie wybrać?

Każda studzienka czy szambo musi mieć odpowiednie wieko. Niezależnie od tego, czy mamy na myśli studnię kanalizacyjną, czy też taką wodomierzową. Wieko ma na celu zabezpieczenie otworu, co z kolei wpływa pozytywnie oczywiście na bezpieczeństwo użytkowników (szczególnie dzieci), jak również na funkcjonalność studni. Przy wyborze wieka musimy mieć na uwadze także kwestie związane z łatwym dostępem do środka, szczególnie w przypadku, gdy zajdzie potrzeba przeprowadzenia kontroli lub prac konserwacyjnych. Z poniższego artykuły dowiesz się jak prawidłowo wybrać wieko do szamba i studzienki. Uwzględnimy również, jakie wyróżniamy obecnie normy wytrzymałości takich pokryw.

Wieko na studnię – jaka jest budowa oraz właściwości?

Szambo czy studzienka to bardzo ważne elementy konstrukcji hydrotechnicznych – niezależnie od tego, czy mówimy o prywatnych posiadłościach, czy też o miejscach użyteczności publicznej. To też od rodzaju zastosowanej konstrukcji w znacznej mierze będzie zależało bezpieczeństwo oraz wygoda eksploatowania takiego wieka. Dlatego też, zanim wybierzemy konkretne wieko, musimy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, dzięki którym nasz wybór będzie rozważny i przemyślany. Najważniejsza kwestia, to wykorzystany materiał. Od wielu lat najbardziej popularny jest beton oraz żeliwo. Od jakiegoś czasu jednak coraz częściej, szczególnie na prywatnych posesjach wykorzystuje się znacznie lżejsze, a równie wytrzymałe tworzywo sztuczne. Decydując się właśnie na tworzywo sztuczne, priorytetem będzie dla nas wygoda, komfort obsługi i cena. Studzienki betonowe i żeliwne są wytrzymalsze, ale i o wiele cięższe oraz droższe, a na posesjach prywatnych nie występują tak duże obciążenia, by taki typ wieka był niezbędny. Dlatego też przed ostatecznym wyborem musimy dokładnie wiedzieć, gdzie wieko będzie miało zastosowanie, jakie będą przewidywane obciążenia oraz jakiej szczelności oczekujemy.

Jaką funkcję pełni wieko szamba i studzienki?

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, wieko do szamba, czy też do studzienki pełni bardzo ważną rolę. Najważniejsze zadania, jakie musi realizować to przede wszystkim: Odpowiadać za szczelność studni, co jest szalenie ważne w przypadku studzienek wodomierzowych, Zabezpieczać właz przed dziećmi czy innymi osobami, które nie są powoływane do jego otwierania, Zapewnienie dostępu do ukrytych w studni urządzeń lub po prostu do studzienki, w celu konserwacji lub naprawy.

Ponadto wieko do szamba i studzienki w zależności od tego, gdzie zamierzamy je umieścić, powinno być wytrzymałe i odporne. Dlatego też, jeśli zamierzamy użyć wieka do użytku prywatnego, na własnej posesji, to w zupełności wystarczy nam takie wykonane z tworzywa sztucznego. W przypadku miejsc użyteczności publicznej, czyli na chodnikach czy ulicach niezbędne będą włazy betonowe lub żeliwne, które są znacznie bardziej solidne i wytrzymują o wiele większe obciążenia, chociażby w postaci samochodów ciężarowych. Co za tym idzie, wieka żeliwne mają dużą nośność, dlatego najczęściej są używane na ciągach jezdnych.

wieko do szamba i studzienki - jakie wybrac

Jakie są klasy obciążeń wiek od studzienek i szamba?

Zanim zdecydujemy się na konkretny wybór wieka do studzienki lub szamba, najpierw powinniśmy ustalić, w jakim miejscu będzie się ono znajdowało. Jeśli będzie to przydomowy podjazd, to warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych włazów oferowanych przez producentów. Dzięki temu unikniemy rozczarowania, że wybrane przez nas wieko uległo zniszczeniu, a co za tym idzie, nie przepłacimy za sprzęt, który po chwili będzie do wymiany. Z drugiej jednak strony, często nie ma potrzeby zakupu najdroższego wieka, którego wytrzymałość nawet w małym procencie nie zostanie sprawdzona. W związku z tym poniżej prezentujemy Wam rodzaje wiek oraz klasy obciążeń.

  • A 15 – obciążenie do 1,5 tony. Taki typ wieka sprawdzi się przede wszystkim w domowych ogródkach, parkach, ogrodach, skwerach, ewentualnie w przypadku ciągów komunikacyjnych dla pieszych.
  • B 125 – obciążenie do 12,5 tony. Wieka B 125 możemy użyć na alejkach spacerowych, deptakach, obszarach zwiększonego ruchu pieszego oraz małego ruchu samochodowego. Sprawdzą się one również na parkingach oraz przydomowych podjazdach.
  • C 250 – obciążenie do 25 ton. Wieka tego typu używane są na poboczach, obszarach przy krawężnikach, na chodnikach i wszędzie tam, gdzie jest mały ruch samochodów dostawczych.
  • D 400 – obciążenie do 40 ton. Stosowane na jezdniach, ciągach komunikacyjnych z dużym natężeniem ruchu. Wieka sprawdzą się także na parkingach dla samochodów ciężarowych.
  • E 600 – obciążenie do 60 ton. Takie wieka wybierane są w miejscach o bardzo dużym ruchu samochodów, również tych ciężarowych. Sprawdzą się na terenach przemysłowych.
  • F 900 – obciążenie do 90 ton. Są to wieka o specjalnym zastosowaniu. Wybierane przede wszystkim na lotniskach, w tym na drogach kołowania, pasach startowych i miejscach postojowych dla samolotów.

Jakie wieko wybrać do przydomowych zastosowań?

Jeśli znamy już parametry i klasy obciążeń wiek kanalizacyjnych, to teraz już bez przeszkód możemy wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie czy to do ogrodu, czy też na podjazd. Jeśli szukamy wieka do ogrodu, tam gdzie będzie alejka spacerowa lub po prostu chodnik, to zdecydowanie możemy polecić wieko z tworzywa polimerowego o klasie obciążenia A 15, które będzie w zupełności wystarczające. Jeśli z kolei potrzebujemy wieka na podjazd, chociażby do zakrycia szamba, to w tym przypadku bez wątpienia sprawdzą się włazy typu B 125. Zazwyczaj wykonywane są one z żeliwa lub bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego. Ponadto, jeśli chcemy zastosować wieko, które zakryje rurę karbowaną od studzienki kanalizacyjnej, to warto zdecydować się również na teleskop z uszczelką, który skutecznie uszczelni całą konstrukcję.

Co z kolei w przypadku studzienki kanalizacyjnej sanitarnej? Tu zdecydujmy się na wieko z pełną pokrywą, które ograniczy wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów poprzez dobre uszczelnienie. Jeśli na naszym podjeździe będzie odbywał się również ruch ciężarowych, to bez dwóch zdań nasze wieko powinno być żeliwne lub żeliwno-betonowe w klasie D 400.

Jak wiec widzimy, by odpowiednio dobrać pokrywę do własnej posesji, powinniśmy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na klasę obciążenia. Podsumowując, do ogrodów, alejek i chodników sprawdzą się wieka polimerowe w klasie A 15. Na podjazdy użytkowane przez samochody osobowe wybierzmy wieka w klasie B 125, natomiast na podjazdy, gdzie będzie odbywał się również ruch samochodów ciężarowych, zastosujmy wieka w klasie D 400, wykonane z żeliwa lub połączenia żeliwa z betonem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl