Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Właz do szamba - jaki wybrać?

Właz do szamba - jaki wybrać?

Właz do szamba z betonu, żeliwny a może plastikowy? Takie pytanie powinien zadać sobie każdy właściciel nieruchomości, która jest podłączona do szamba. Wybór włazu ma bowiem niebagatelne znaczenie. Dlatego też w poniższym wpisie wyjaśniamy jaki właz do szamba wybrać. Przeczytaj i poznaj zalety oraz wady najpopularniejszych rozwiązań!

Czym jest właz do szamba?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, który właz do szamba wybrać, warto zastanowić się nad tym, co to jest oraz jaką pełni on funkcję. Każde szambo, czy też studnia muszą być wyposażone w pokrywę, która zasłania wlot, a tym samym zapewnia bezpieczeństwa. Nie trudno bowiem wyobrazić sobie, co mogłoby się stać, gdyby wlot do szamba pozostawiono otwarty. Stanowiłby on ogromne zagrożenie zarówno na działce prywatnej, jak i w przestrzeni publicznej. Dzięki temu, że przedmiot ten stanowi zabezpieczenie otworu, nie ma się jednak czego obawiać. To jednak jeszcze nie wszystko, co warto o nim wiedzieć.

Jaką rolę pełni pokrywa do szamba?

Spośród wszystkich możliwych sposobów na to, by zakryć szambo, taki właz nie nie tylko podnosi funkcjonalność szamba, ale i umożliwia łatwy oraz szybki dostęp do środka – na wypadek, gdyby zaszła konieczność przeprowadzenia jego konserwacji, czy kontroli. Pokrywę wystarczy jedynie unieść do góry, a następnie odsunąć na bok. Jej otworzenie nie wymaga szarpania, czy nadludzkiej siły. Tym samym jednak jest ona na tyle bezpieczna, by nie mogły sforsować jej ciekawe świata dzieci, które w ramach zabawy mogłyby próbować ją przesunąć.

Ponadto taki właz zabezpiecza szambo nie tylko przed niepowołanymi osobami, ale i chroni przed wydostawaniem się z niego nieprzyjemnych zapachów. Dlatego też pokrywa powinna być szczelna i jak najlepiej dopasowana do wlotu szamba. W przeciwnym razie może dochodzić do wydostawania się z niego odoru, który utrudni przebywanie w pobliżu szamba. Szczelność pokrywy wpływa również na to, że do wnętrza zbiornika nie dostaje się deszcz i ziemia, które mogłyby dostać się do szamba, podnosząc jego poziom.

Istotnym czynnikiem jest także to, że taki właz umożliwia bezpieczne poruszanie się nad powierzchnią pokrywy. Nie tylko w przypadku pieszych, ale i samochodów, czy maszyn rolniczych. Dzięki temu można w pełni korzystać z przestrzeni, jaka znajduje się nad szambem. Nie trzeba jej odgradzać, czy unikać poruszania się po niej. Nic więc dziwnego, że właz do szamba jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. W dodatku dostępnym w kilku różnych wersjach.

Rodzaje włazów do szamba

W sklepach można znaleźć różne rodzaje pokryw do szamba, a ich podstawowy podział dotyczy głównie materiału, z jakich są one wykonane. Pod tym względem wyróżnia się więc włazy:

Każdy z tych materiałów posiada swoje zalety i wady, o których opowiemy poniżej.

Betonowe włazy do szamba – wady i zalety

Jeszcze do niedawna stanowiły jedna z najpopularniejszych produktów. Wszystko dzięki temu, że są one stosunkowo tanie oraz lekkie, dzięki czemu nie sprawiają problemu z ich podnoszeniem. Niestety jednak to, co dla jednych może być zaletą, dla drugich stanowi spory minus. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że są one łatwe do sforsowania nawet dla dzieci. Sporym wyzwaniem przy tego typu produkcie może być również jego wytrzymałość na ciężar. Nie każda pokrywa betonowa wytrzyma pod ciężarem 500 kg, co automatycznie dyskwalifikuje możliwość przejechania po włazie pojazdem osobowym. Biorąc pod uwagę to, że pod wpływem warunków atmosferycznych z czasem beton może niszczeć, udźwig ten spadnie jeszcze bardziej – bezpieczniej będzie postawić na inne pokrywy.

wlaz do szamba - jaki wybrac

Żeliwne włazy do szamba – wady i zalety

Kolejną propozycją są żeliwne pokrywy do szamba. Niestety jednak ze względu na swoją wagę, są one ciężkie do podniesienia – zwłaszcza w pojedynkę. Ze względu na materiał wykonania są one znacznie droższe. Z drugiej strony są bardziej solidne i mogą znieść naprawdę duży ciężar – nawet do kilkunastu ton! Niestety jednak stanowią one bardzo łakomy kąsek dla złomiarzy i złodziei, których stają się częstym łupem. Nic więc dziwnego, że odchodzi się już od ich stosowania. 

Plastikowe włazy do szamba – wady i zalety

To bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych pokryw wykonanych z betonu lub żeliwa. Głównie ze względu na to, że są bardzo lekkie i potrafią wytrzymać równie duży ciężar jak pokrywy żeliwne. Plastikowy właz do szamba jest również wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne, a jego powierzchnia z reguły pokryta jest stylowym wzorem, który pełni również funkcję antypoślizgu. Prosty w montażu jest niezwykle łatwy w codziennym użytku. Umożliwia bowiem szybkie otwieranie i zamykanie, dzięki czemu serwis i opróżnienie szamba nie stanowi problemu. Dodatkowym atutem tego produktu jest również fakt, iż w przeciwieństwie do metalu, plastik nie rdzewieje, ani nie wymaga impregnacji. Co więcej, rozwiązanie to jest dostępne w atrakcyjnej cenie. Taki właz do szamba można nabyć za ok. 150 zł.

Który właz do szamba wybrać?

Najbardziej trafnym wyborem jest zakup włazu wykonanego z plastiku. W przeciwieństwie do pozostałych produktów nie jest ciężki, a jednocześnie zapewnia 100% bezpieczeństwa. Wykonany z wysokiej jakości tworzywa (polietylenu) zachwyca pod względem swojej trwałości oraz udźwigu. W dodatku produkt ten jest łatwy w montażu i jeszcze prostszy w użytkowaniu! Ponadto świetnie znosi wilgoć, mrozy oraz inne warunki atmosferyczne – bez malowania, skomplikowanej konserwacji, czy impregnacji kosztownymi środkami. Kolejnym argumentem przemawiającym za jego wyborem jest również stylowy design. Produkt ten jest dostępny w różnych wzorach oraz kolorach. Poza tradycyjną czernią, czy odcieniami szarości bez problemu można również znaleźć zielony właz do szamba z plastiku. Dzięki temu nie będzie on tak bardzo widoczny na trawniku. Na uwagę zasługuje również eleganckie zdobnictwo pokrywy, które nie tylko ładnie wygląda, ale i jest niezwykle praktyczne. Dzięki żłobieniom, jakie znajdują się na powierzchni włazu, pokrywa ma właściwości antypoślizgowe.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl