Każda studnia, niezależnie czy mamy do czynienia z tą kanalizacyjną, czy też wodomierzową musi być wyposażona w pokrywę. Tak jest zarówno w przestrzeni publicznej, jak i na prywatnej posiadłości. Ma ona na celu zabezpieczenie otworu, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i funkcjonalność szamba. Ponadto jej zadaniem jest umożliwienie łatwego dostępu do środka w przypadku konieczności przeprowadzenia konserwacji lub kontroli. Czy więc żeliwna pokrywa do szamba będzie najlepszym rozwiązaniem?
Wszelkie studzienki są bardzo ważnymi konstrukcjami hydrotechnicznymi. To w dużej mierze od ich wykonania i zastosowania zależy nasza wygoda i bezpieczeństwo eksploatowania. Dlatego też warto, do tej na pozór błahej sprawy podejść poważnie i z rozwagą, by dokonać właściwego wyboru. W tym celu możemy wykorzystać różne materiały, począwszy od betonu, przez pokrywy żeliwne, aż po te wykonywane z tworzyw sztucznych. Najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo, czyli trwałość i wytrzymałość takiej pokrywy. Niemniej równie istotna jest szczelność i zapewnienie łatwego dostępu do wnętrza. Ponadto wybór pokrywy zależy też od miejsca jej zastosowania, ponieważ innej użyjemy na drodze publicznej, a innej we własnym ogrodzie.
Jaką funkcję powinna pełnić pokrywa do szamba?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, pokrywa do szamba pełni kilka bardzo istotnych ról. Przede wszystkim za zadanie zabezpieczenie włazu przed niepowołanymi gośćmi oraz oczywiście głodnymi wiedzy dziećmi. Ponadto ma odpowiadać za szczelność szamba, by nie wydobywały się z niego nieprzyjemne zapachy. Na koniec nie możemy nie wspomnieć o zapewnieniu dostępu do środka. O ile w przypadku miejsc publicznych do zdejmowania pokrywy możemy wykorzystać kilka osób lub specjalistyczny sprzęt, tak we własnym domu zazwyczaj jesteśmy skazani sami na siebie, dlatego też dostęp powinien być prosty. W zależności od umiejscowienia takiej pokrywy, powinna być ona odpowiednio odporna na niesprzyjające warunki, zarówno te atmosferyczne, jak i nacisk ze strony pieszych lub samochodów.
Pokrywa żeliwna, a żeliwno-betonowa
Jak wiemy, pokrywy wykonywane są z przeróżnych materiałów, jednak nie każdy z nas wie, że niekoniecznie właz musi być wykonywany tylko z jednego rodzaju tworzywa. Tak jest w przypadku pokrywy żeliwno-betonowej – i tak też włazy żeliwne przyporządkowane są do grupy włazów żeliwnych, a te z domieszką betonu, do kategorii żeliwno-betonowych. Każdy z rodzajów ma bowiem odmienne zastosowanie. Pokrywa żeliwna jest zazwyczaj wykonywana z trwałego żeliwa szarego i posiada klasę trwałości B125, wytrzymując ciężar do 12,5 tony. Sprawdzi się doskonale na chodnikach, alejkach spacerowych i drogach miejskich o niewielkim natężeniu ruchu. Pokrywy żeliwno-betonowe mają najwyższą klasę wytrzymałości i są z kolei wykorzystywane na drogach szybkiego ruchu oraz tych, gdzie poruszają się również pojazdy ciężarowe.
Jakie wyróżniamy klasy obciążenia pokryw do szamba?
Zanim dokonamy ostatecznego wyboru pokrywy do szamba, warto wiedzieć, jakie właściwości mają dane produkty, byśmy mogli uniknąć sytuacji, gdzie właz ulegnie zniszczeniu lub wydamy bardzo dużo pieniędzy na właz, który będzie zbyt ciężki i będziemy mieli problemy z jego zdejmowaniem w razie konserwacji lub innych prac. Nie przepłacajmy więc za sprzęt, który powinien być używany do zdecydowanie bardziej wymagających podłoży. Poniżej prezentujemy więc klasy obciążeń pokryw, jak i ich zastosowania.
- A15 – 1,5 tony – takie włazy sprawdzają się w parkach, ogrodach, skwerach, ogródkach działkowych, czy ciągach komunikacyjnych dla rowerów i ruchu pieszego,
- B125 – 12,5 tony – włazy tego typu stosowane są zazwyczaj na alejkach spacerowych, deptakach i innych obszarach zwiększonego ruchu pieszego. Będą się sprawdzać również w miejscach małego ruchu samochodów osobowych, parkingach i przydomowych podjazdach,
- C250 – 25 ton – zastosowujemy je na poboczach, obszarach przy krawężnikach na ulicach i przy chodnikach. Będą dobrym rozwiązaniem w ruchu lżejszych samochodów dostawczych i ciężarowych,
- D400 – 40 ton – takie włazy możemy spotkać na jezdniach, ciągach komunikacyjnych z dużym natężeniem ruchu oraz parkingach dla samochodów ciężarowych,
- E600 – 60 ton – pokrywy tego typu znajdziemy w miejscach o bardzo dużym ruchu samochodów, w tym ciężarowych, jak również na terenach przemysłowych,
- F900 – 90 ton – pokrywy F900 znajdują się na powierzchniach o specjalnym zastosowaniu i podwyższonych wymaganiach, takich jak lotniska, w tym drogi kołowania, pasy startowe, miejsca postojowe samolotów pasażerskich i transportowych.
Jaką pokrywę do szamba wybrać na własnej działce?
Włazy żeliwne stosowane są najczęściej w przypadku zbiorników umieszczonych w traktach komunikacyjnych, na jezdniach, ewentualnie we wjazdach i podjazdach do garażu. W dużym skrócie można powiedzieć, że implementujemy je wszędzie tam, gdzie będziemy jeździć po nich samochodem.
W przypadku własnej działki znacznie lepiej sprawdzą się jednak pokrywy wykonane z tworzywa sztucznego. Obecna technologia ich wytwarzania doszła do takiego etapu, gdzie włazy wykonane z kompozycji polimerowej mają polepszone właściwości przeciwko ścieraniu się i poślizgowi. Ponadto tego typu produkty są odporne na złe warunki atmosferyczne, w tym na opady i promieniowanie UV. Ich lekkość z kolei pozwala na łatwy montaż oraz na zdjęcie włazu, co jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie zazwyczaj jesteśmy zdani sami na siebie. Bardzo duży wybór pokryw z tworzywa sztucznego możemy znaleźć w sklepie ogrod8.pl, gdzie stanowią one bardzo dobrą alternatywę dla włazów żeliwnych, a tym bardziej tych betonowych, które są coraz rzadziej używane.