Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Zestaw przyłączeniowy na wodę deszczową

Zestaw przyłączeniowy na wodę deszczową

Jak zbierać deszczówki i oszczędzić wodę? Poznaj skuteczne sposoby!

Gromadzenie deszczówki, to bardzo dobry nawyk. Pomaga we wdrożeniu bardziej ekologicznego trybu życia i zaoszczędzeniu budżetu domowego. Jest kilka skutecznych sposobów, by to zrobić to skutecznie i z korzyścią dla gospodarstwa - wśród nich warto wymienić zestaw przyłączeniowy na wodę deszczową. O zaletach i różnych sposobach gromadzenia deszczówki opowiemy w poniższym artykule.

Korzyści ze zbierania wody deszczowej

Gromadzenie wody opadowej może wdrożyć każdy z nas, ponieważ nie wymaga to specjalistycznej wiedzy, ani dużych inwestycji. Możemy robić to na wielu poziomach, kupując prostą beczkę lub nawet decydując się na system zbierania wody deszczowej, który będzie zintegrowany z urządzeniem nawadniającym albo domową instalacją wodociągową. Do tego warto dokupić dobrej jakości zestaw przyłączeniowy na wodę deszczową.

Dzięki temu uniezależniamy się od wody oczyszczanej komunalnie, wprowadzimy w życie więcej samowystarczalności i większą troskę o przyrodę. Zbieranie wody deszczowej ma wiele zalet. To nie tylko oszczędności w wydatkach, ale też korzyści dla hodowanych przez nas roślin. Jakie jeszcze zalety ma gromadzenie deszczówki?

  • deszczówka jest względnie czystym i darmowym źródłem wody,
  • dzięki gromadzeniu deszczówki możemy mieć kontrolę nad swoimi zasobami wody
  • woda deszczowa jest bardzo przyjazna dla środowiska,
  • dzięki temu jesteśmy samowystarczalni,
  • oszczędzamy pieniądze, 
  • woda deszczowa jest lepsza dla roślin - nie zawiera chloru w przeciwieństwie do wody wodociągowej.

Do czego można wykorzystać wodę deszczową?

Woda deszczowa wbrew pozorom ma wiele zastosowań. Przede wszystkim przyda się do podlewania roślin zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Możemy też umyć nią narzędzia, urządzenia, meble ogrodowe oraz pojazdy (samochód, rower, hulajnogę itp.). Co więcej - przyda się do umycia tarasu, balkonu, elewacji lub nawet spłukiwania toalety. Woda deszczowa jest miękka i pozbawiona środków chemicznych, dlatego jest najlepsza do kwiatów i warzyw.

Sposoby na zbieranie wody deszczowej

Deszczówkę możemy gromadzić zarówno w podziemnych, jak i naziemnych zbiornikach. Czym się od siebie różnią?

Zbiorniki naziemne to najczęściej beczki wykonane z tworzywa sztucznego, gliniane dzbany lub balie z metalu. Pamiętajmy jednak, że nie każdy produkt gwarantuje wodzie zachowanie jej właściwości. Szczególnie polecane są zbiorniki wykonywane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego odpornego na mrozy, czy promieniowanie UV. Przykładem takiego produktu jest deszczownica Aqua Towerhttps://ogrod8.pl/pl/p/Deszczownica-AQUA-TOWER-antracytowy/18. Do tego warto kupić zestaw przyłączeniowy na wodę deszczową, by móc cieszyć się zapasami deszczówki na długo.

Innym sposobem na zbieranie wody deszczowej są łapacze wody. To urządzenia zbierające wodę, która spływa rynną prosto z dachu. Zamontowanie takiego sprzętu to bardzo łatwe i co najważniejsze - nie ma konieczności zdemontowania rury spustowej. 

Zbiorniki podziemne do zbierania deszczówki - czy to dobry pomysł?

Zbiorniki podziemne wykonane są z bardziej wytrzymałych materiałów, które są odporne na nacisk warstw ziemi, czy też kół pojazdów. Niestraszne im ciśnienie i przenikanie niepożądanych elementów z zewnątrz. Najczęściej wykorzystuje się do tego żywice poliestrowe, polietylen, żelbet, a nawet polipropylen.

Podobnie jak w przypadku modeli naziemnych, zbiorniki podziemne możemy kupić w różnych kształtach. Różnią się pojemnością, którą musimy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Zbiorniki podziemne są kolosami zdolnymi do gromadzenia od 1500 l do nawet 50 000 l wody deszczowej. Jeśli po jakimś czasie od zakupu, okaże się, że jeden egzemplarz już nie wystarcza, możemy dokupić kolejny i połączyć go z tym, który już posiadamy. 

Gwarancją szczelności zbiorników podziemnych jest sposób, w jaki zostały wyprodukowane. Nie powinny mieć żadnych łączeń, które potencjalnie mogłyby prowadzić do rozszczelnienia i innych uszkodzeń. Zależnie od przeznaczenia i miejsca instalacji, zaleca się wybierać modele, które wykonywane zostały jedną z dwóch metod. Pierwsza z nich polega na rozdmuchu - dzięki temu powstaje zbiornik mający cienkie, ale wytrzymałe ścianki. Właśnie takie zbiorniki na wodę deszczową wykorzystywane są najczęściej w gospodarstwach domowych.

Druga metoda produkcji zbiornika podziemnego, to  odlew środkowy, gwarantujący wysoką wytrzymałość. Tego typu modele zakopywane są w miejscach, które narażone są na duży nacisk - przykładowo pod podjazdem lub parkingiem albo na większych głębokościach niż zazwyczaj.

Skuteczny sposób - system zbierania wody deszczowej

Jest jeszcze bardziej zaawansowany sposób gromadzenia deszczówki - zamontowanie systemu, który opiera się na zbieraniu wody z dachu budynku. Zanim woda zdąży dotrzeć do zbiornika pod ziemią, jest oczyszczana przez filtry. Następnie pompy doprowadzają ją do miejsca, w którym jest potrzebna. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany z odpowiednich komponentów system gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej może bezawaryjnie funkcjonować przez wiele lat. Może dostarczać on wodę o jakości odpowiedniej w przypadku większości zastosowań domowych. Co więcej - jej jakość będzie wyższa niż przeciętna woda w jeziorze. Jest to co prawda większa inwestycja niż wcześniej omawiane metody, ale coraz więcej osób się na nią decyduje ze względu na późniejszy zwrot w postaci zaoszczędzonej wody. 

Podsumowanie

Zbieranie deszczówki to bardzo dobry nawyk, który pozwala na oszczędność zasobów i domowego budżetu. Dodatkowo jest ekologiczny i dobrze wpływa na hodowane rośliny. W skali roku możemy zebrać dużą ilość wody, która w innym wypadku musiałaby pochodzić z wodociągu miejskiego. Właściciele gospodarstw rolnych i domków jednorodzinnych z ogrodem wiedzą, ile wody potrafią zużyć prace gospodarskie i porządkowe. Dlatego też coraz więcej osób interesuje się zbieraniem deszczówki nawet w prowizoryczny sposób - różnice można zobaczyć bardzo szybko, nie tylko w rachunkach za wodę, ale też w jakości naszych plonów. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl